Lidé, kteří k nám utíkají z nesvobodných zemí, popisují jeden moment ve svých životech velmi podobně. Když konečně překročí hranice Unie, spadne z nich obrovská tíha. Jsou v bezpečí, mohou svou energii věnovat něčemu jinému než neustálé obezřetnosti. To zní jako dobrá definice: jsme místo, kde se pronásledovaní lidé mohou nadechnout. Únos evropského letadla, který zorganizoval běloruský diktátor Aljaksandr Lukašenka k zatčení uprchlého opozičního aktivisty, tak není jen útok na tamní svobodomyslnou veřejnost a na bezpečí leteckého provozu. Je to útok i na nás, na svět, jaký se v rámci vlastních hranic snažíme budovat.

Těžký soupeř

Pratasevičův únos je součástí širšího trendu. Autoritáři své kritiky a exulanty pronásledovali vždy, v posledních letech se však pouštějí do spektakulárních akcí, všem na očích, kdekoli na světě. Ať už jde o útok nervovým plynem (ruský pokus zabít přeběhlého agenta Skripala v Británii), vraždu na vlastním konzulátu v cizí zemi (zabití a rozčtvrcení novináře Chášukdžího Saúdskou Arábií v Turecku) nebo teď vynucené přistání letadla v Minsku. Za první dva útoky jejich strůjci, ruský prezident a saúdský princ, doopravdy nepykali. Možná ta benevolence dávala z pohledu lídrů Spojených států a Evropské unie geopolitický smysl. Každý podobný pokus, který projde bez trestu, však posouvá hranice možného. A pokud se i teď ukáže, že unést člověka z letadla a jen tak mimochodem při tom ohrozit životy sto sedmdesáti lidí na palubě je možné bez…

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte