72_serial tydne_Netflix
Halston

DĚLNÍCI KULTURY

V posledních měsících jsme zaznamenali několik důležitých událostí, díky nimž jsme snad zase o krůček blíž rovnostářské společnosti s rovností pohlaví. Sněmovna dala šanci stejnopohlavním manželstvím, Nejvyšší správní soud rozhodl, že sexistická reklama snižuje lidskou důstojnost. Je tedy trochu s podivem, že si jeden z nejposlouchanějších českých hudebníků Pokáč minulý týden troufl vydat hit s mírně řečeno kontroverzním názvem Holky to objektivně lehčí maj. Písnička se moc povedla, je veselá a snadno se dá i plácat do rytmu, o to horší je ovšem text.

„Kdybych byl holka, měl bych to lehký. (…) Každej měsíc bych na hormony moh’ svádět, proč jsem protivný a zlý,“ zpívá se v ní. „Na bar bych chodil bez peněženky, páč by mě každej ňouma na drinky zval. (…) Nemusel bych furt vymejšlet fóry, stačilo by triko s výstřihem,“ pokračuje Pokáč, několikanásobný nominant na hudební Ceny Anděl. „Bejt holka musí bejt fakt hrozně fajn,“ říká. Díky za info, Pokáči.

Kromě toho, že individuální zkušenost je nesrovnatelná, chybí mi v písni třeba pasáž o gender pay gap, dopadech mateřské dovolené na kariérní možnosti žen nebo na jejich psychické rozpoložení, případně hlubokou osamělost. Doufám také, že toto hudební poselství není směrováno na každou třetí českou ženu, která zažila sexuálně motivované násilí, a na každou desátou, jež byla znásilněna. Zdá se, že zpěvák mírně řečeno zaspal dobu, protože sexismus opravdu není sexy a rozhodně by neměl…

1_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte