Akce, která vyvrcholí státní investicí 52 miliard korun do nákupu 210 pásových obrněných vozidel pro českou armádu bude pokračovat podle původního zadání. Vláda Andreje Babiše to vzala na vědomí na svém pondělním zasedání. S pokusem to změnit zatím neuspěl ani nepřímý loňský listopadový hradní lobbing za zakázku, ani ministr průmyslu Karel Havlíček, který se snažil do zadání prosadit změny, jež nápadně připomínaly záměr německé firmy Rheinmetall, jednoho z uchazečů o zakázku, vyjádřený v dopisu, poslaném na sklonku loňského roku vládě. Všechny zmíněné operace vyvolávaly podezření dodavatelů, expertů i opozičních politiků na pokus o manipulaci zakázky ve prospěch německé firmy.

České ministerstvo obrany slíbilo před pěti lety spojencům z NATO, že armáda postaví pro potřeby společné obrany do roku 2026 „těžkou“ brigádu, jejíž páteří bude zmíněná dvoustovka obrněnců. Nejde o žádný nadstandard, podobné brigády má většina aliančních zemí. Před čtyřmi lety se začaly sepisovat podmínky zakázky, různé komplikace, včetně pandemie, ale vyústily do faktu, že akce nabírá skluz, nicméně pořád se to dá stihnout. „Rozešleme teď uchazečům výzvu k podání závazné nabídky.Pokud nebudou mít připomínky a složité doplňující dotazy, dal by se vítěz vybrat ještě v tomhle volebním období,“ říká ministr Lubomír Metnar.

Velikost zakázky ale vyvolala velkou konkurenční válku. Podmínky soutěže říkají, že na minimálně 40 procentech výroby obrněnců by se měly podílet české firmy. Očekává se, že to…

1_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte