Joe Biden je takový prezident, jakého jsme si přáli, vlastně spíše lepší. Málokdy přinese střídání v Bílém domě tak prudkou změnu. Symbolických sto dní po odchodu Donalda Trumpa je skoro těžké si vůbec vzpomenout, že tento nevypočitatelný populista Americe ještě nedávno skutečně vládl a že celý svět každodenně řešil baterii jeho kontroverzních tweetů a výroků. Spojené státy dnes zvládají pandemii, opravují vztahy s tradičními spojenci, zastávají jasná morální stanoviska k zemím, jako je Čína nebo Rusko, vlastně se chovají znovu jako klidný a srozumitelný správce světa. Někomu se to líbí, někomu méně.

Se správcovskou rolí Ameriky úzce souvisí to nejdůležitější, co může nový prezident pro svět udělat, totiž otázka globální změny klimatu. Bez Spojených států v čele je úsilí o zásadní změnu neblahých trendů v podstatě marné. Svět není na dobré cestě, podle nezávislého vědeckého webu Climate Action Tracker má planeta v tuto chvíli namířeno k oteplení zhruba o 2,8 °C do konce století. To je výrazně více než 1,5 °C považovaných experty za zvladatelný limit, ale kdyby záleželo na dosavadních trendech v USA, mířili bychom ještě dvakrát výš.

Realisticky

Joe Biden přinesl zásadní změnu tónu i do této oblasti. Američané mají zvláštního klimatického zmocněnce, Bidenovy rozsáhlé investiční plány zahrnují významné klimatické položky. Hned první den svého úřadování také prezident znovu podepsal přistoupení k Pařížské dohodě, podle níž státy usilují právě o…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1838

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte