Každá bublina má svoje témata. Ta evropská teď řeší, jaké priority budou mít Češi, až se v půlce příštího roku ujmou předsednictví Unie. Koordinace probíhá ve trojicích, Česko je spolu s Francií a Švédskem, a protože Francouzi už pilně brífují, čeho všeho chtějí dosáhnout, eurobublina se vzrušeně ptá, co budou dělat Češi, kteří to převezmou po nich.

Při jedné debatě s Čechy-euroúředníky měla česká velvyslankyně při EU odpovědět, že dost bude záležet právě na tom, co dotáhnou, nebo naopak nedotáhnou Francouzi; tomu že se přizpůsobíme. U mnohých eurokratů ihned následoval protažený obličej, že Česko má malou ambici.

Pojďme se na to podívat zkušeností prvního předsednictví v roce 2009. Tehdy měla vláda Mirka Topolánka řadu ambicí. Evropa bez bariér, jednota v rozmanitosti. Klip se světoznámým brankářem Petrem Čechem a modelkou Terezou Maxovou, pak Entropa. Po třech měsících vláda padla a skončily tak i její ambice.

Pokud se dnes v Bruselu zeptáte cizího euroúředníka, s čím si spojuje minulé české předsedání EU, pád vlády to není; to přenechá historikům a politologům. Nejprve si vzpomene na Entropu, jak se pod ní v budově rady během obědové pauzy scházeli kolegové a pobaveně si tu skládačku Evropy prohlíželi. Pak po krátkém zamyšlení zmíní, že Češi měli vlastně takové normální předsednictví – zvládli ho! Vyjednavači za jednotlivé rezorty zůstali a pracovali dál. A právě takhle, jako manažery schopné navigovat organizaci o sedmadvaceti státech se všemi…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte