Jistý mezinárodní řetězec obchodů s kvalitnějším zbožím se onehdy dostal do průšvihu. S radostí dal vědět, že na farmách svých dodavatelů rozmístí tisíc včelích úlů – a pak už jenom koukal, jak se na něj sypou výčitky.

Včely medonosné jsou nedocenitelné ve své užitečnosti. Hlavně vědci se přesto viditelně naštvali (typický komentář: „hrozně špatně“). Namítali, že plán je dobře myšlený, ale nikoli domyšlený. Zhruba dvě třetiny opylování v evropských krajinách totiž obstarává divoký hmyz: čmeláci a samotářské včely, pestřenky nebo dlouhososky z mušího příbuzenstva, vosy či motýli. Úspěch záleží také na rozmanitosti breberek, které se navzájem doplňují. Zoologové objevili, že když postavíme kvanta úlů a přírodu nadmíru nasytíme jedním druhem, ostatní opylovače z ní vytlačuje. Inzerovaných třicet milionů včel pod značkou obchodního domu patrně nadělá více škody než užitku.

Máme sklon redukovat péči o krajinu do několika prvoplánových bodů. Proto ponejvíce počítáme stromy, rybníky a ve městech čtvereční metry trávníku; když ubývá hmyzu, povoláme včelaře. Ke smysluplnému receptu na zdravější přírodu to všechno určitě také patří. Smyslem – a měřítkem zdaru – je však pestrost krajiny a rozmanitost života. Nejen čísla u pár dílčích položek. Česko toho času obývá 519 druhů včelovitých (a dalších 86 u nás žilo, než jsme je vyhubili), takže vyšší nebo nižší počty jediného z nich jsou přinejlepším dílkem do hmyzího puzzle. A deset tisíc stromů roztroušených mezi poli dává mnohem…

1_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte