Kultura

Básnická klackovitost

Od roku 2013 o Petru Borkovcovi platí, že co rok, to kniha. Poměr poezie a prózy se přitom postupně srovnává. Zatím poslední sbírku básní Herbář k čemusi horšímu (2018) následovaly dvě knížky… čeho vlastně? Svazky Petříček Sellier & Petříček Bellot (2019) a nejnovější Sebrat klacek se zpozdilým vročením 2020 obsahují kdeco: fejetony, krátké prózy, dlouhá snění, historky a přerývané fantazie. V cenách Magnesia Litera loni tento prozaický chameleon doplatil na to, že chtěl splynout s publicistikou – většina textů skutečně vyšla už dříve časopisecky nebo na internetu, jenže vedle robustních rozhovorů Aleše Palána nebo vzpomínek hornických vdov Borkovcovy drobné finesy jaksi zanikly. Letos na sebe typově stejné texty vzaly barvu prózy a Sebrat klacek je v příslušné kategorii mezi šesticí nominovaných.

O jakém klacku že je řeč? „Je suchý, je vyschlý. Je světlešedý, bílý. Je hladký. Je lehký. Lehčí, než odhaduješ, nežli ho sebereš. Zvedneš ho ze země. Chvíli ho neseš. Prohlížíš si ho, přehazuješ ho z ruky do ruky. Odhodíš ho. Je to klacek.“ Bez ohledu na to, zda Borkovec zrovna píše krátké řádky nebo dlouhé řádky – liší se něčím jiným dobrá poezie od dobré prózy? –, je jeho hlavním zájmem umanutý popis světa. Umanutý? Často je v tom současně i taková až japonská jemnost: pomíjivost věcí zachraňovaná všímavostí, úcta ke světu projevovaná péčí o formu. Sebrat klacek přitom obsahuje známé exponáty z autorova kabinetu: živý i…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte