Large container ship at a terminal in the early evening
Stromečky z Kambodže a ledacos dalšího. (Hamburk)

Někdy stojí za to si připomenout, čeho jsme se báli přesně před rokem. V první řadě samozřejmě koronaviru – rozsah epidemie a její trvání jsme si ještě neuměli představit a jak se zpětně ukazuje, báli jsme se právem. Vedle toho jsme ale nervózně pošilhávali po regálech nákupních středisek nebo lékáren. Zůstanou plné? Nepřeruší epidemie a restriktivní opatření vlád po celém světě dodávky? Propojený svět se rychle uzavíral. Bude to znamenat zhroucení světového obchodu? Čeká snad blahobytný Západ bída a hlad?

Zlé předtuchy měl opravdu kdekdo. Týdeník The Economist například umístil na obálku titulek „Goodbye Globalization“ a uvnitř vydání oznámil, že „virus zabil mezinárodní obchod“. Světová obchodní organizace (WTO) věštila, že se objem globální přeshraniční výměny propadne o třetinu. Covid-19 se jevil jako poslední rána globalizaci, se kterou to šlo beztak z kopce, od finanční krize v roce 2008 přes brexit a s ním spojené hroucení jednotného trhu v Evropě až po obchodní válku Spojených států s Čínou, rozdmýchávanou nacionalistickými politiky na obou stranách.

První týdny pandemie navíc naznačovaly, že se předpovědi naplňují. Mexiko v dubnu loňského roku prakticky přestalo vyvážet automobily, export se propadl o 97 procent. Vývoz jakéhokoli zboží z Jižní Koreje klesl na počátku května bezmála o polovinu. Letiště utichla, Praha byla jenom jednou z mnoha světových destinací, jež se vylidnila od turistů. Celkem se mezinárodní obchodní výměna propadala dramatičtěji než během…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1826

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte