Třicet tisíc kilometrů silnic a dálnic, tedy více než polovinu celkové silniční sítě v Česku. Deset tisíc mostů a mostků. Přístavy, průplavy, přívozy. Tisíce obstarožních autobusů a železničních vagonů. Zastaralé vodovodní rozvody ve čtyřech stech tisících amerických škol. Dokonce nádobí ve školních jídelnách – laciné papírové tácky a plastové příbory se stanou minulostí.

Američané plánují elektrifikovat sto tisíc známých žlutých školních autobusů. Totéž se týká poštovních dodávek a dalších vozidel ve vlastnictví vlády, těch je několik stovek tisíc. Na silnicích by se mělo objevit půl milionu nových nabíječek pro elektroauta. Do amerických domovů by měly zamířit tisíce kilometrů optických vláken pro vysokorychlostní internet. Zasypány by měly být stovky tisíc opuštěných těžebních šachet či ropných nebo plynových vrtů.

To všechno je jenom zlomek, mimo třeba desítek miliard investovaných do péče pro seniory a stovek miliard do základního výzkumu a rozvoje technologií. Celkový účet by se měl vyšplhat minimálně na dva tisíce miliard dolarů, dva biliony. Tedy pokud rozmáchlý program prezidenta Bidena schválí Kongres, přičemž existuje podezření, že se tak po kompromisech a úpravách stane. Plán je nečekaně populární, i když je již pokračováním jiného velkorysého (a drahého) plánu na podporu ekonomiky.

Z pandemie se tak vynořuje energická a velkorysá Amerika, jakou si tady ve střední Evropě vlastně ani nepamatujeme. Kdysi jsme obdivovali reaganovské Spojené státy pro jejich…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte