46A_profimeida
Eva Illouz

Láska je mrtvá, napsala už téměř před deseti lety. Myslela tím onu romantickou lásku, kterou v Evropě po staletí opěvovala literární díla. Její ideál sice pronásleduje obyvatele Západu dodnes, ale v každodenní realitě už ji vystřídaly nové formy: mají různá jména, rozdílné míry zapojení citů a mnohé z nich ani nechtějí být pořádnými vztahy. Právě partnerstvím z doby po lásce se věnuje v Izraeli žijící socioložka Eva Illouz. A ukazuje, že ačkoli se city a milostný život tváří jako něco privátního a nezávislého na společnosti, opak je pravdou.

Konzumní způsob života, soutěživost, individualismus, příchod digitálních technologií do sféry seznamování, síly nabídky a poptávky, kterými se řídí i výběr partnerů – to vše se v průběhu posledních dekád hluboce otisklo do něčeho tak intimního, jako je prožívání emocí. Illouz vstoupila koncem 20. století na pole, které sociologie nechávala dlouho stranou, a přitáhla k sobě pozornost publika. Popsala důsledky sexuální revoluce šedesátých let a vystihla, jaká traumata a nejistoty přinesla skutečnost, že se v jeden moment začala oddělovat sexualita od citů. Výsledek trefně zobrazuje třeba seriál Sex ve městě: moderní člověk se dobře vyzná v sexu a chápe s ním spojená pravidla, o to víc ale tápe v pocitech svých i toho druhého.

Už v roce 2009 zařadil časopis Die Zeit Evu Illouz mezi dvanáct intelektuálů, jejichž myšlení ovlivní podobu zítřka, a nadmíru se trefil. Právě v desátých letech totiž vydala svá nejčtenější a…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1515

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte