Coronavirus - Dresden
Jiná škola života • Autor: ČTK

 

Jana studuje herectví na Pražské konzervatoři, Zuzana se připravuje na kariéru zdravotní sestry na „zdrávce“ v Třebíči, Karolína dokončuje gympl ve Šternberku a Zdeněk v Ostravě. Společný mají věk a skutečnost, že je letos čeká maturita. A spolehlivě je propojuje i zmatek a rozladění, s jakým minulý týden sledovali dohady kolem toho, jak tato zkouška bude ve finále vypadat. „Je to směšné a frustrující,“ říká budoucí herečka Jana Hinková. „Mávají nám s budoucností, ale nás se nikdo neptá.“ Společně s několika přáteli se sice před časem vyjádřila v anketě, již na Instagramu uspořádal ministr školství Robert Plaga a která nasbírala tisíce reakcí, konečné rozhodnutí však projevené názory nijak zásadně nereflektovalo. Přesto výslednou podobu letošních maturit, která má být podle Plagova ujišťování skutečně finální, mnozí studenti i řada odborníků střízlivě hodnotí jako rozumný kompromis.

Bez konsekvence

To, že covid překope pravidla pro maturity roku 2021, bylo jasné už v lednu. Ministerstvo školství oznámilo, že více než sedmdesát tisíc studentů a studentek posledních ročníků nebude psát slohové práce z češtiny a cizího jazyka, bude mít víc času na tzv. didaktické testy a místo počátku května je absolvuje na jeho konci. Do vcelku poklidné debaty o tom, jak přesně budou zkoušky vypadat, hodil předminulý víkend granát premiér Andrej Babiš, když bez konzultace s ministrem školství i experty prohlásil, že maturita ani při úpravě pravidel není potřeba a vše se –…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1736

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte