EUROPEAN COUNCIL - VIDEOCONFERENCE SUMMIT
Ursula von der Leyen • Autor: Martin Bertrand / Hans Lucas via

Když na začátku března Andrej Babiš oznámil, že Česko dostane díky „solidaritě“ Evropské unie sto tisíc dávek vakcíny Pfizer navíc, nebyla to jen „dobrá zpráva“ (jak to tehdy premiér doprovodil). Ve stejné době začal prezident Miloš Zeman masivně prosazovat v Unii neregistrované ruské a čínské vakcíny, které s ohledem na zatím neprověřenou bezpečnost nechce povolit ministr zdravotnictví Jan Blatný. Oba „vstupy“ vzbuzují pozornost ze stejného důvodu: do jaké míry je avizovaný pomocný krok EU veden snahou neztratit geopoliticky střední Evropu, která by se vakcínovou diplomacií mohla o něco více překlopit na Východ?

V Česku se o Sputnik V vede tvrdý střet, prezident Miloš Zeman minulý týden veřejně oznámil, že bude po premiérovi požadovat vyhození ministra zdravotnictví a také šéfky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové za to, že ruskou vakcínu neschválili bez ohledu na stanovisko EU. Premiér to vzápětí odmítl a řekl, že personální změny nechystá.

Mnohé nasvědčuje tomu, že ruská vakcína není jen internacionální pomoc ani běžný byznys, ale Moskva ji používá i na šíření svého vlivu. Zatímco v Rusku byla naočkovaná jen malá část populace, Sputnik V se ve velkém exportuje; za jeho získání jsou vyžadovány rituály vděku, jako je třeba vítání vakcíny představiteli evropských vlád na domácích letištích. To Rusku umožňuje vykreslovat EU jako neakceschopnou. Česko je v tomhle směru zajímavým územím, je zde jeden z největších počtů nakažených a mrtvých v EU a vakcín proti…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte