Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Praha volá SOS

Je za větším množstvím evropských vakcín pro Česko geopolitika, nebo obava ze šíření nákazy?

Ursula von der Leyen • Autor: Martin Bertrand / Hans Lucas via
Ursula von der Leyen • Autor: Martin Bertrand / Hans Lucas via

Když na začátku března Andrej Babiš oznámil, že Česko dostane díky „solidaritě“ Evropské unie sto tisíc dávek vakcíny Pfizer navíc, nebyla to jen „dobrá zpráva“ (jak to tehdy premiér doprovodil). Ve stejné době začal prezident Miloš Zeman masivně prosazovat v Unii neregistrované ruské a čínské vakcíny, které s ohledem na zatím neprověřenou bezpečnost nechce povolit ministr zdravotnictví Jan Blatný. Oba „vstupy“ vzbuzují pozornost ze stejného důvodu: do jaké míry je avizovaný pomocný krok EU veden snahou neztratit geopoliticky střední Evropu, která by se vakcínovou diplomacií mohla o něco více překlopit na Východ?

V Česku se o Sputnik V vede tvrdý střet, prezident Miloš Zeman minulý týden veřejně oznámil, že bude po premiérovi požadovat vyhození ministra zdravotnictví a také šéfky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové za to, že ruskou vakcínu neschválili bez ohledu na stanovisko EU. Premiér to vzápětí odmítl a řekl, že personální změny nechystá.

Mnohé nasvědčuje tomu, že ruská vakcína není jen internacionální pomoc ani běžný byznys, ale Moskva ji používá i na šíření svého vlivu. Zatímco v Rusku byla naočkovaná jen malá část populace, Sputnik V se ve velkém exportuje; za jeho získání jsou vyžadovány rituály vděku, jako je třeba vítání vakcíny představiteli evropských vlád na domácích letištích. To Rusku umožňuje vykreslovat EU jako neakceschopnou. Česko je v tomhle směru zajímavým územím, je zde jeden z největších počtů nakažených a mrtvých v EU a vakcín proti…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.