Ač v Češkách Mezinárodní den žen vyvolává spíše pachuť, v mezinárodních organizacích je oblíben, protože umožňuje propagovat iniciativy a fakta ohledně útlaku žen. Ženy jsou v horším postavení než muži v každé zemi, ale někde jsou rozdíly tak dramatické, že ze statistik padá čelist. Třeba v Indii je největší nepoměr pohlaví: 48 procent žen na 52 procent mužů. To znamená, že tam žije – přežilo – zhruba o 70 milionů víc mužů než žen. Všechny ty hrůzy, násilí, selektivní podvýživa, jež k takovému výsledku vedou, se ani nedají vypisovat, a ještě k tomu víme, že převažují-li ve společnosti takto výrazně muži, znamená to – ano, více brutality a násilí.

Osvícené Indky s touto situací bojují a poukazují na to, že jsou to kolikrát právě ženy samy, matky, tchyně, které umožňují patriarchát a napomáhají současnému nastavení. Mezi aktivistkami mně letos uhranula Asma Khan, Indka žijící v Anglii, kde vybudovala úspěšnou restauraci, ve které – než je covid-19 donutil zavřít – zaměstnávala výhradně přistěhovalkyně, ženy tmavé pleti, zkrátka ty, jež to mívají nejtěžší. Když se v Kalkatě narodila jako druhá dcera, její rodiče prý byli zdrceni, že mají dvě holky. Místo rozjařených oslav plných darů, když přijde na svět syn, rodiny druhou dceru oplakávají. Takové upozaďování se s dívkami táhne celé dětství a předurčí jejich trajektorii. Asma proto přišla s netradiční iniciativou: sbírkami na to, aby rodiny, kterým se narodí druhá holka, dostaly slavnostní balíčky – cukroví, malé dárky –,…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte