Kultura

O muži, kterému se zdá internet

Ian McEwan se ještě jednou pokouší vrátit do staré formy

S těly rodinných příslušníků jsou v románech Iana McEwana potíže. Už v průlomové Betonové zahradě (1978) skončilo tělo matky zalité v betonu, aby nebylo tak na očích sociálním pracovníkům, kteří by čtyři sourozence poslali do dětského domova. V novince Stroje jako já, kterou v překladu Ladislava Šenkyříka vydal Odeon, zase bezvládné tělo jedné z hlavních postav skončí schované ve skříni.

Adam však není mrtvý – Adam je rozbitý. A členem rodiny nikdy nebyl, i když umýval nádobí, vydělával na živobytí, psal haiku, a příležitostně dokonce masturboval, jak to tak členové rodiny dělávají. Adam totiž není člověk, ale android. „Z jistého hlediska by jediným řešením utrpení bylo totální vyhlazení lidstva,“ svěřil se jednou svému majiteli mezi vytrháváním kopřiv na zahradě.

Androidi místo estrogenu

Stroje jako já jsou v pořadí už patnáctým McEwanovým románem a všechny máme i česky. Prvními díly si vysloužil přezdívku Ian Macabre, později trochu ubral na temnotě svých příběhů a pustil se zejména do morálních dilemat a témat spojených s vinou. Vrchol díla letos třiasedmdesátiletého Brita spadá na přelom tisíciletí, kdy během pěti let publikoval Nezničitelnou lásku (1997), Amsterdam (1998) oceněný Man Bookerovou cenou a Pokání (2001), jednu z mnoha jeho knih, které se dočkaly i filmové adaptace.

V posledním desetiletí McEwan zrychlil tempo vydávání knih, ovšem podle části kritiků čím dál více tápal, paradoxně možná…

1_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte