07_dopis01_archiv autorky
Utrecht

Venku sněží. V Česku by to vzhledem k ročnímu období nebylo nic divného, v Nizozemsku ale v posledních letech nesněží v podstatě vůbec. Navíc předpovědi říkají, že mráz vydrží nejméně týden. Celý únorový Utrecht se raduje – udrží-li se teplota tak dlouho pod nulou, zamrznou plavební kanály a bude se bruslit. Místní nadšeně sledují zprávy o počasí a pořád mluví o tom, že budou moci vytáhnout brusle a vyrazit na kilometry dlouhé tratě zamrzlou krajinou.

Kanály sloužící k regulaci výšky vody jsou v zemi, jejíž značná část leží pod hladinou moře, jak známo, všudypřítomnou součástí infrastruktury. Stále vylepšovaný systém kanálů a zdymadel pomáhá už staletí bránit povodním, které by Nizozemsko jinak sužovaly. Mně jako cizince je pořád trochu nejasné, jak se pozná umělý kanál od uměle regulovaného ramene řeky Rýn, která se na nizozemském území rozlévá do obrovské delty a ramen má asi tisíc, ale místní v tom mají úplně jasno. Řeka prý vždy mírně teče, říkají, v kanálu je voda často stojatá. Řeky jsou na rozdíl od kanálů přírodní, což ale cizinec těžko pozná, vzhledem k tomu, jak jsou regulované a mnohdy přesunuté mimo své původní koryto. Aby člověk rozdíl kanál–řeka snadno rozpoznal, musí se v Nizozemsku nejspíš narodit.

Druhý den stále sněží, vyrážíme tedy do bílého města. V ulicích nejsou skoro žádná auta, zato spousta lidí. Bez roušek, které se venku nenosí, na rozdíl od uzavřených prostor, obchodů a MHD. Lidé v ulicích stavějí sněhuláky a iglú. Napadá mě, jak se asi v…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte