Ve Francii byl minulý týden zveřejněn průzkum, jehož výsledky sociologové označili za jednu z nejdůležitějších zpráv o stavu francouzské společnosti za posledních 20 let. Výzkumníci se vůbec poprvé vyptávali studentů lyceí – nejběžnější střední školy ve Francii pro děti od jedenácti let do maturity –, co si myslí o francouzském konceptu sekularismu, slavné laïcité. Ta mimo jiné zapovídá nosit ve škole viditelné symboly víry, například jarmulku nebo islámský šátek, a zároveň garantuje právo dané náboženství kritizovat i zesměšňovat.

O nezávislost na náboženských komunitách a právo vést rouhavé řeči svedly generace Francouzů lítý boj a dnes tvoří součást moderní kolektivní identity státu. Do té míry, že když v zemi udeří džihádista, protože se mu nelíbí karikatury islámského proroka, francouzská politická elita jako jeden muž slíbí „nepřestaneme“.

Teď se ale ukázalo, že nastupující generace zřejmě přestane. Padesát dva procent z více než tisícovky dotazovaných středoškoláků řekla, že jsou pro to, aby jejich židovští spolužáci klidně seděli ve třídě s jarmulkou a muslimky měly hidžáb (je to dvakrát tolik než v obecné společnosti). Stejných 52 procent pak nepodporuje právo urážet náboženské ikony, protože to považuje za „útok na věřící“. Průzkum odpovídá poznatkům, které si odvezl Respekt z reportážní cesty po francouzských středních školách v listopadu 2020. Text vyšel pod titulkem K čemu to potřebuju?, který se vztahoval právě ke komentářům středoškoláků na adresu…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte