55_rozhovor_foto ÚOCHB
Zdeněk Hostomský • Autor: Tomas ZUMR

V Číně se rozběhly klinické zkoušky léku remdesivir vyvinutého americkou firmou Gilead Sciences. Původně měl zabírat na ebolu, teď se testuje proti současnému koronaviru, který se  šíří do světa z čínské provincie Chu-pej. Na remdesivir jsme se ptali Zdeňka Hostomského, ředitele Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Gilead Sciences se proslavil protivirovými léky vyvinutými pomocí látek, které ve vašem ústavu syntetizoval chemik Antonín Holý. Stále s touto firmou spolupracujete?

Sledujeme, jak si remdesivir vede, a držíme jim palce. Ale na vývoji látek proti koronavirům jsme se už nepodíleli. Slibných přístupů je teď víc; proti ebole se před několika lety zkoušelo několik preparátů a nejlépe nakonec účinkovala kombinace tří monoklonálních protilátek (tedy protilátek s přesně definovanými vlastnostmi – pozn. red.) firmy Regeneron sídlící v oblasti New Yorku. Obdobným způsobem teď Regeneron pracuje na vytváření monoklonálních protilátek proti koronaviru.

Budou opět úspěšnější než Gilead?

Vyvinout směs protilátek trvá mnohem delší dobu, takže myslím, že vůbec prvním preparátem proti současnému koronaviru, který budeme mít, se nakonec opravdu stane remdesivir. U něj je už z dřívějška vyzkoušené, že pacienty nepoškozuje. To je u této infekce důležité. Přece jen se 98 procent lidí uzdraví, a nemůžeme jim tedy dávat nevyzkoušené terapie, které by jim mohly uškodit víc než…

I_obalka_09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 922

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte