7-kom
Jana Maláčová • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Platí, že Česko je sociální stát, který myslí na každého potřebného občana s finanční podporou. Někdy ale umí nepříjemně překvapit. Třeba minulý týden, kdy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v České televizi vysvětlovala, že podle jejího nového návrhu důchodové reformy nedostanou někteří živnostníci ve stáří žádný důchod, protože si na něj během svých pracovních let odvádějí příliš málo peněz. Řemeslníci, drobní obchodníci nebo třeba knižní redaktoři a překladatelé museli znejistět, jestli slyší dobře. Jako živnostníci odvádějí tolik, kolik jim stát úměrně k jejich mzdě předepsal. A odvádějí právě proto, aby ve stáří nějaký důchod dostali.

Znamenají slova ministryně to, že pokud pro ně mezigenerační solidarita končí, tak jim stát odvedené peníze slušně s omluvou vrátí a už si žádné nevezme? Dávalo by to logiku. S tím ale sociální demokratka Jana Maláčová nepočítá. Její logika je zjevně jiná.

Není to potřeba

Pro Česko je neštěstí, že mu zrovna v téhle době vládne Babišovo ANO a sociální demokracie. Přesněji řečeno – že vládnou zrovna v časech, kdy se řeší reforma penzijního systému. Jde o mimořádně složité téma, které – pokud jej politici nezačnou se vší vážností řešit – má potenciál v budoucnu zatřást veřejnými financemi, a tedy i stabilitou českého státu.

Všechny zdejší porevoluční politické strany vykazovaly v otázce jak dál s důchody značnou liknavost a nejistotu při hledání řešení. Žádné se však u moci nechovaly tak nezodpovědně a bezradně…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2470

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte