Vstup čtvrtého mobilního operátora na český trh se letos nejspíš nestihne. Vláda se rozhodla změnit noty pro aukci, ze které měl nový hráč vzejít. Stalo se tak ve spojitosti s výměnou vedení Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), kam aukce spadá.

Startuje tím riskantní akce, která se může ukázat jako rozumný ústup v rámci taktiky lepší vrabec v hrsti než holub na střeše. Také ale může sklouznout k tomu, že dlouho chystaná aukce nesplní svůj účel a zdejší drahý trh se zabetonuje ve prospěch stávajících značek.

Před druhým scénářem varuje dnes už bývalý šéf ČTÚ Jaromír Novák. V pondělí po šesti a půl roku ve funkci rezignoval. Odůvodnil to tím, že pro svou vizi aukce ztratil podporu ministra průmyslu Karla Havlíčka. Svůj odchod směroval ke konci ledna, vláda ho ale po jeho překvapivém tahu odvolala s okamžitou platností. Místo něj jmenovala Hanu Továrkovou, od listopadu členku Rady ČTÚ, předtím advokátku a zástupkyni telekomunikačního sektoru v Hospodářské komoře ČR.

Spor se vede o podmínky aukce, která měla začít už v lednu. Stát v ní operátorům prodá volné kmitočty, získané mimo jiné úpravami televizního signálu. Novák chtěl volná pásma vydražit tak, aby nový operátor musel postupně vybudovat vlastní síť. To by od něj vyžadovalo větší investice, ale získal by tak větší nezávislost a volnější ruce k dravějšímu postupu.

Havlíček a Továrková se kloní k názoru, že nikdo velký nejevil o aukci zájem, protože budování vlastní sítě je moc velké sousto. Není jasné, proč…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte