Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Před kamerou, za kamerou

Tajné služby zajímá nová evidence elektronických dálničních známek

Umožní systém nových elektronických dálničních známek pro osobní vozidla tajným službám a policii sledovat občany Česka i návštěvníky zpoza hranic, kteří projedou tuzemskými komunikacemi? Tak zní otázka, která se minulý týden vynořila v souvislosti s kontroverzním výběrovým řízením na zakoupení těchto známek a zaměstnávala občany, aktivisty i poslance. Odpověď zní ano. Ale nikoli masivně a celoplošně, nýbrž jen v rámci mantinelů, které jim dovoluje zákon a personální a technické možnosti.

Už deset let existuje policejní systém Automatická kontrola vozidel. Ten umí skrze devadesátku stacionárních i na policejních vozidlech umístěných kamer registrovat průjezdy aut po celé republice. Vzhledem k omezenému počtu kamer však nenasnímá všechna auta. V případě, že je zachytí, udělají foto vozu, jeho značky a zaregistrují čas a místo průjezdu. Data se ukládají v centrálním úložišti na pět let. Informace jsou využívány k pátrání po ukradených autech, ke sledování zločinců nebo vyhodnocování informací, které vozy se pohybovaly na místech závažných trestných činů. Do systému mají ze zákona v případě zdůvodněné potřeby přístup všechny tři české tajné služby.

U nového systému elektronických známek, který má fungovat od roku 2021, se zaplacení bude ověřovat prostřednictvím registrační značky, na niž bude poplatek navázán. A k tomu jsou potřeba právě kamery. Neplacení mýtného je dopravní přestupek, který řeší policie. Podle oficiální zprávy bude zatím na kontrolu využívat stávající…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte