Umožní systém nových elektronických dálničních známek pro osobní vozidla tajným službám a policii sledovat občany Česka i návštěvníky zpoza hranic, kteří projedou tuzemskými komunikacemi? Tak zní otázka, která se minulý týden vynořila v souvislosti s kontroverzním výběrovým řízením na zakoupení těchto známek a zaměstnávala občany, aktivisty i poslance. Odpověď zní ano. Ale nikoli masivně a celoplošně, nýbrž jen v rámci mantinelů, které jim dovoluje zákon a personální a technické možnosti.

Už deset let existuje policejní systém Automatická kontrola vozidel. Ten umí skrze devadesátku stacionárních i na policejních vozidlech umístěných kamer registrovat průjezdy aut po celé republice. Vzhledem k omezenému počtu kamer však nenasnímá všechna auta. V případě, že je zachytí, udělají foto vozu, jeho značky a zaregistrují čas a místo průjezdu. Data se ukládají v centrálním úložišti na pět let. Informace jsou využívány k pátrání po ukradených autech, ke sledování zločinců nebo vyhodnocování informací, které vozy se pohybovaly na místech závažných trestných činů. Do systému mají ze zákona v případě zdůvodněné potřeby přístup všechny tři české tajné služby.

U nového systému elektronických známek, který má fungovat od roku 2021, se zaplacení bude ověřovat prostřednictvím registrační značky, na niž bude poplatek navázán. A k tomu jsou potřeba právě kamery. Neplacení mýtného je dopravní přestupek, který řeší policie. Podle oficiální zprávy bude zatím na kontrolu využívat stávající…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte