Čím více se toho dozvídáme o nedávném útoku proti desítkám kriticky důležitých amerických počítačových systémů, obvykle připisovaném Rusku, tím je jasnější, že je masivní, bezprecedentní a ochromující. Tom Bossert, který pracoval jako poradce pro otázky národní bezpečnosti prezidenta Trumpa, píše: „Bude trvat roky, než zjistíme, které systémy Rusové ovládají a které si pouze obsadili.“ (Víme s jistotou, že úspěšně pronikli do systémů ministerstva pro vnitřní bezpečnost, ministerstva financí, obchodu a dalších.) Alex Stamos ze Stanfordovy univerzity tvrdí, že „jde o jednu z nejdůležitějších hackerských kampaní v dějinách“. Novinář deníku The New York Times David Sanger, který napsal o kybernetických zbraních několik knih, se podílel na článku, v němž je útok popisován jako „jedno z největších zpravodajských selhání moderní doby“.

Rusko Vladimira Putina zásadním způsobem rozšířilo své kybernetické války a využívá k šíření chaosu mezi nepřáteli nových metod. Spojené státy budou muset svou digitální infrastrukturu lépe chránit a na stupňující se kybernetické útoky Kremlu reagovat rozhodněji. Co si však zároveň počít s mnohem zákeřnější ruskou snahou o dezinformační kampaň, jež přispěla k proměně informačního prostředí na celém světě?

Nový tón

V roce 2016 dva vědci z think tanku Rand Corporation ve své studii popsali ruský propagandistický model, který označili za „záplavu lží“. Taktika se zásadně liší od propagandy z dob studené války a využívá současných…

I_obalka_R52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte