Ivan auch Iwan Krastev
Iwan Krastev • Autor: ullstein bild via Getty Images

Jak se to stalo? Třicet let poté, co se východ kontinentu začal vracet do Evropy, najednou zařazuje zpětný chod a s halasem odchází. Přinejmenším to tak vypadá podle projevů tamních politiků. Dnes si na Západ stěžují, dokonce se mu vysmívají – a lidé, kteří ho ještě relativně nedávno souhlasně vyzdvihovali jako jednoznačný cíl, jim za to opakovaně dávají hlasy. Bulharský politolog Ivan Krastev se posledních pět let snaží tuto záhadu rozlousknout – a vyhýbá se přitom svůdným a jednoduchým odpovědím.

Ne, neúspěch západního liberalismu ve východní Evropě není podle Krasteva způsobený tím, že Maďaři a Poláci jsou zapšklé kmeny libující si v zaostalosti, že Bulhaři a Rumuni jsou chudí a zoufalí – že Čechy a Slováky nebrzdí „dědictví komunismu“. Co když za to můžou i jejich západní sousedé? ptá se Krastev. Co když je vzteklá reakce východu Evropy přinejmenším lidsky pochopitelná? Co když se západní liberálové a vítězové někdejší studené války spletli i sami v sobě – a nejsou tak neomylnými učiteli ani vzory?

Krastev je autorem pro čtenáře, kteří se nebojí chmurných tónů. Léta žije ve Vídni, kde bádá nad historií, právem a politikou – a stal se kronikářem nastíněného úpadku a nevyzpytatelných změn. Nemoralizuje a nesnaží se proměny světa zkrotit, jen je přehledně mapuje a vysvětluje. To však ani neznamená, že má z takového vývoje radost. O Evropské unii ani vlivu současné pandemie na politiku nepíše jako škodolibý pesimista. Ale jako přesvědčený demokrat považuje za povinnost…

I_obalka_R52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1470

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte