Marie Rút Křížková
Vymanila se z poraženeckého „Hlavou zeď neprorazíš“. • Autor: Matěj Stránský

Když jsem Marii Rút Křížkovou viděla poprvé, psal se rok 1993 a já se právě stala čerstvou členkou Respektu. Onoho dubnového dne seděla nad hromadou papírů u svého pracovního stolu v rozlehlé redakční místnosti v Bolzanově ulici, kde působila jako jazyková redaktorka, a jarní slunce proudící oknem ji zalévalo jasem. Bylo to symbolické. Drobná, vždy upravená distingovaná dáma, která při příchodu odkládala klobouk, na mě v porevoluční „divoké“ redakci plné cigaretového dýmu a redaktorů a redaktorek oděných v černé zapůsobila takřka jako zjevení.

A pokud u tohoto termínu zůstaneme, pak pro vystudovanou literární historičku a pedagožku, která zemřela 4. listopadu, byl zjevením Jiří Orten. Narodila se v Miličíně v roce 1936, ve stejném roce jako její souputníci Václav Havel, Jan Sokol či Milan Uhde. S Ortenovou poezií se seznámila v osmnácti coby studentka střední pedagogické školy v Liberci. A básník, jenž zemřel v roce 1941 v den svých 22. narozenin pod koly projíždějící německé sanitky, se pro ni stal „člověkem na celý život“. Kvůli touze zpracovat jeho dílo se přihlásila v šedesátých letech na pražskou filozofickou fakultu a také se seznámila s rodinou Jiřího Ortena (z pozdějšího vztahu s jeho bratrem Otou se narodila nejmladší ze tří dcer).

Již na konci šedesátých let započalo editování Ortenovy pozůstalosti a posléze i tvorby dětí z terezínského ghetta – ale zároveň také život na okraji pod dozorem StB. Při srpnové invazi v roce 1968 totiž v Liberci (kde žila do roku…

I_obalka_R51-OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51-OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 432

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte