Správná odpověď na tuto otázku je pouze jedna: „zdali“. Přesto můžeme na tvar se spojovníkem „zda-li“ narazit až nečekaně často, zejména v úřední či obchodní korespondenci. A nebýt korektorek, které tomu statečně čelí, objevovalo by se „zda-li“ i v novinách, časopisech a na zpravodajských webech, protože někteří redaktoři si tento tvar velmi oblíbili. Co je k tomu vede?

Zřejmě se nechávají zmást tím, že existuje podřadicí spojka „li“, ta se ale pojí výhradně se slovesem a vyjadřuje podmínku, například: „Chceme-li se zbavit koronaviru, necháme se očkovat.“

„Zda“ ovšem není sloveso, ale podřadicí spojka. Nejde tedy o slovesnou vazbu, takže spojovník nelze použít: „Kvůli pandemii ještě nevím, zdali k vám o Vánocích přijedu.“ „Zdali (či „zdalipak“) je rovněž částice, která uvozuje přímou otázku zjišťovací – a také v tomto případě se píše dohromady, třeba: „Zdali(pak) už jsi zaplatil účet za telefon?“

Synonymem ke „zdali“ je kromě „zda“ také spojka „jestli“: „Až zítra se dozvím, jestli jsem v testu z češtiny uspěl.“ Zajímavé je, že v případě „jestli“ nás většinou ani nenapadne napsat tento tvar se spojovníkem – „jest-li“, naopak u „zdali“ se této chyby pisatel mnohdy dopustí.

Podoba „zdali“ působí v současné češtině poněkud knižně, v běžném hovoru se proto podstatně častěji používá tvar „jestli“. Samostatnými slovy jsou i další podřadicí spojky: „neboli“, „čili“, „nežli“, „ačkoli“, „kdykoli“, „jakkoli“, „kdokoli“. Také ony jsou „bezspojovníkové“.

Spojky „neboli“ a…

I_obalka_R51-OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51-OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte