43_thiel01_profimedia
Peter Thiel

Někteří intelektuálové teoreticky přemýšlejí, ale jsou i tací, kteří své myšlenky dokládají vlastním příběhem. Peter Thiel je jedním z nejúspěšnějších investorů dnešní doby (Facebook, Founders Fund) a prověřeným zakladatelem úspěšných firem (PayPal, Palantir). Přes dvoumiliardový majetek a životní styl, který působí jako jedna velká jízda, je však v podstatě zklamaný člověk. Tohle je východisko, které je nutné mít na paměti.

Z absolventa filozofie a práva na Stanfordově univerzitě i v jeho třiapadesáti stále vyzařuje něco chlapeckého. A chlapectví, to byla éra sci-fi seriálů jako Star Trek i zcela skutečných přistání na Měsíci. Malý potomek německých přistěhovalců obdařený matematickým nadáním a šachovou erudicí předpokládal, že dobrodružství bude pokračovat. „Čekali jsme čtyřdenní pracovní týden, energii příliš lacinou na to, aby se ji vůbec vyplatilo měřit, prázdniny na Měsíci,“ vzpomíná. Jenže k ničemu z toho nedošlo. „V tuhle dobu jsme již měli mít létající auta, a místo toho máme 140 znaků,“ shrnul Thiel vystřízlivění z dětských snů před lety během přednášky před studenty na Yaleově univerzitě. Což podle něj není jen pech, ale také velký průšvih.

Ochablost lidstva

Ne že by Thiel pohrdal Twitterem, na který v citátu naráží, nebo sociálními sítěmi obecně. Jako první velký investor do Facebooku na nich ostatně neprodělal a stále je považuje za svobodný prostor, v němž může vládnout anarchie potřebná k tvůrčí činnosti. Zároveň pro něj ale všechny ty…

I_obalka_R51-OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51-OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1900

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte