Martin Nejedlý
Přiletěl, pozval, odletěl. (Martin Nejedlý) • Autor: David Malik - CNCenter A.S.

Ještě nikdy během své sedmileté kariéry soukromého poradce hlavy státu na sebe Martin Nejedlý nestrhl takovou pozornost jako teď svojí prozrazenou cestou do Moskvy. Velkou část veřejné debaty pohltily úvahy, zda tam z pověření prezidenta Miloše Zemana, ale bez mandátu vlády, nedomlouval nějaké strategie pro ruskou účast v největší geopolitické zakázce Česka – rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Obavy, že tomu tak bylo a že dohovory hradního vyslance mohou mít na vývoj významné akce nějaký vliv, se nakonec pokusil rozehnat ministr zahraničí Tomáš Petříček: „Neřekl bych, že tato cesta představuje nějaké bezpečnostní riziko,“ prohlásil v Poslanecké sněmovně.

Chtěl tím říci, že ničím z toho, co Martin Nejedlý za zády ministrů v Moskvě eventuálně dojednal, se kabinet necítí být zavázaný. Pro prezidenta Zemana, který delší dobu usiluje o přidělení Dukovan Rusům a snaží se ovládnout kontrarozvědku BIS, aby mu v tomto cíli nepřekážela, se tím situace mohla zkomplikovat, ale jak vysvítá z jeho dalších kroků, rozhodně to nevedlo k tomu, že by se vzdal.

V epicentru dění

Povolení odjet do Moskvy dostal Nejedlý od ruské vlády před svým odletem předminulý čtvrtek. Vyřizovala mu ho vicepremiérka Taťjana Golikova, která je zodpovědná za zdravotnictví a jako jediná může v době, kdy je kvůli pandemii koronaviru její země uzavřená, návštěvám zvenčí dávat v důležitých případech výjimky. Ani pro Nejedlého nešlo o banální věc: svojí cestou do jednoho z epicenter nákazy riskoval…

I_obalka_R50_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte