Není čas začít se bavit o divokých zvířatech? Například o tom, že zoologické zahrady, jak je dnes známe, jsou reliktem minulého století, a bylo by proto rozumné přistoupit k jejich postupnému útlumu, třeba jako když se končí s těžbou uhlí. Dá se totiž očekávat, že v 21. století se bude zájem lidí o divoká zvířata ubírat jiným směrem.

Naznačuje to například zpráva, která se nedávno objevila na českých zpravodajských serverech. V ní stálo, že veřejně prospěšné sdružení Česká krajina, které před lety vytvořilo v bývalém vojenském prostoru u středočeských Milovic mnohahektarový výběh a přesunulo do něj ze zahraničí divoké koně, pratury a zubry, rozváží svá zvířata do dalších míst v Česku. Velcí kopytníci, kteří v dávné minulosti na území Evropy volně žili, teď mají pomoci udržovat krajinu. Projekt velmi úspěšně pokračuje, těší se velkému zájmu, a nabízí se tedy otázka, zda by se tato zvířata mohla z velkých výběhů vrátit rovnou zpět do přírody.

Lepší než v Troji

Nemusí jít o utopii, ale možný obraz, jak bude náš vztah k velkým divokým zvířatům vypadat. Teď ještě připadá většině lidí normální, že pokud si chtějí užít zvířata, myšleno velká divoká zvířata, zajedou do hlavního města a koupí si vstupenku do padesátihektarového areálu plného klecí a výběhů, do nichž byla svezena zvířata z celého světa. Pravda, mnohá z nich už se v Praze narodila, to však na principu zoo nic nemění.

S onou divokostí či původností je to navíc složité. Jak připomínal již zesnulý zoolog…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte