Byla jen o deset let mladší než samostatné Československo a dodala hlas i tvář jedné z nejbolestnějších chvil, které se v naší novodobé historii urodily. Kamila Moučková zůstane pro několik generací ženou, s jejímž pevným hlasem a odhodlanou tváří si spojují první hodiny a dny okupace v roce 1968, protože to byla ona, kdo v Československé televizi 21. srpna oznámil, co se ve vystrašené a zmatené zemi děje. Kromě informací, prohlášení a protestních výzev podávala spoluobčanům návod na bezpečné přežití prvních hodin okupace. Informovala, kde se střílí, kam nemají chodit, vyzývala k zachování klidu a vyhýbání se konfliktům s okupanty. Tento návod přitom sama nutně potřebovala – během vysílání se ve studiu objevili dva sovětští vojáci, kteří se jí postavili za záda.

Osud rodačky z Jihlavy kopíroval bouřlivé dějiny 20. století i v mnoha dalších ohledech. V poválečném vstupu do KSČ i oslnivé kariéře v tehdy novém médiu, televizi, kde v roce 1956 před kameru československých televizních zpráv usedla jako první žena vůbec. Ale zejména v pozdějším hlubokém konfliktu s otcem, předním komunistickým novinářem a funkcionářem Vilémem Novým, který sice soudruhům odpustil věznění v padesátých letech, ale svojí dceři nemohl zapomenout, že se z ní v době pražského jara stala „dubčekovkyně“. Když pak Nový po sebeupálení Jana Palacha šířil lživé dohady o okolnostech studentova činu, jeho dcera naopak podporovala demonstrace, které se k uctění Palacha i na protest proti okupantům konaly.

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1734

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte