Vládě není co závidět. Lidé si chtějí nakoupit dárky a zimní oblečení, podnikatelé jsou na hraně krachu, děti potřebují do škol. Jenže čísla pořád nejsou dobrá. V září stát nedokázal na zhoršující se situaci reagovat včas a dostatečně tvrdě, takže covid explodoval a „oploštění křivek“ je teď pomalé: Protiepidemický systém PES minulý pátek ukazoval, že s výjimkou Prahy to na rozvolnění nevypadá. Do uzávěrky Respektu nebylo jasné, jestli se vláda v neděli rozhodla otevřít obchody, restaurace a služby, nebo ponechat původní stav. Každopádně jde o riskantní krok.

Rozvolnění, byť za přísných podmínek, znamená, že množství našich kontaktů prudce vzroste a nebudeme se už stýkat s několika stejnými lidmi jako dosud. V rámci dosavadních omezených sociálních sítí přitom virus své možnosti šíření už částečně vyčerpal – právě proto zřejmě epidemie v poslední době brzdila o něco rychleji, než se čekalo. Jakmile se lidé více promíchají, počty nakažených půjdou nejspíš opět nahoru a během několika týdnů se situace znovu začne nebezpečně zhoršovat. Zatáhnout opět za brzdu přitom bude těžké; karanténní opatření na jaře zafungovala skvěle, na podzim už ale podstatně hůř, protože je část lidí sabotovala. Každý další úder „kladiva“ lockdownu bude slabší.

Potřebujeme nové trumfové eso, které by boj s covidem zefektivnilo a vrátilo lidem víru, že má smysl se o něco snažit. Premiér nabízí před Vánoci každému antigenní testy zdarma, to však nestačí. Lidé se obecně testovat nechtějí, protože…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 941

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte