Minulý týden rozebíralo v České televizi několik hokejových expertů situaci v Bělorusku s ohledem na to, že by se tam mělo konat 85. mistrovství světa v hokeji. Všichni se shodli, že to není ideální nápad, protože tam situace „není dobrá“. Protože věci je dobré nazývat pravým jménem, musíme hned zkraje říci, že situace těch, kteří vytrvale již přes sto dní protestují proti zfalšovanému volebnímu vítězství tamního diktátora Aljaksandra Lukašenky, nejenže není dobrá, je nanejvýš alarmující a tristní.

Režim vytrvale zatýká organizátory a účastníky protestů a stávek, bije je, uděluje jim několikaleté tresty vězení či vyhazuje studenty ze škol. Oficiálně představitelé běloruských lidskoprávních organizací mluví o tom, že během protestů byly v zemi zraněny stovky lidí, osm jich zemřelo a více než čtrnáct tisíc protestujících bylo zatčeno, část zůstává za mřížemi. Lidé nicméně nepřestávají demonstrovat, nechtějí se vzdát a tváří v tvář násilí projevují velkou odvahu.

Západ má omezené možnosti, jak jim může pomoci. Vedle politického tlaku na Lukašenku, aby s represemi přestal, léčby zraněných v evropských nemocnicích nebo udělování stipendií vyhozeným studentům z univerzit jsou namístě i důležitá symbolická gesta, jejichž smyslem by bylo ukázat, že diktátor není pro svobodné země partnerem. Jedním z nich je přesun plánovaného mistrovství světa v hokeji do jiné země.

Lukašenka – mimochodem sám zapálený hokejista – se totiž sledovanou sportovní událost nepochybně pokusí…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte