24_becva_jaros
Richard Brabec • Autor: Milan Jaroš

Bečva znovu

Do řeky Bečvy v úterý opět unikla zatím neznámá látka. Na hladině řeky se začala tvořit pěna. Je to už třetí případ znečištění řeky během posledního čtvrt roku. V září řeku otrávil kyanid, který zahubil tisíce ryb, na konci října pak v souvislosti se záhadnou pěnou naměřili odborníci zvýšenou koncentraci niklu. Současná příhoda se té říjnové podobá. Látka do řeky pravděpodobně unikla z vyústění kanálu z bývalého areálu Tesly Rožnov. Tudy se do řeky mohl dostat i zářijový kyanid. To však není jisté. Co je známo, policejní vyšetřování zatím k ničemu nedošlo a viník jedné z největších ekologických pohrom za posledních třicet let možná zůstane neodhalen. Jedním z adeptů na znečištění je i chemička Deza, která patří do koncernu Agrofert premiéra Andreje Babiše (ANO). Fakt, že ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) i jemu podřízená inspekce Dezu na počátku vyšetřování velmi rychle vyloučili ze seznamu možných viníků, dodnes budí velké veřejné pochyby o férovosti vyšetřování.

Koalice je na světě

Ivan Bartoš, Vít Rakušan
Ivan Bartoš, Vít Rakušan • Autor: Matěj Stránský

Pirátské fórum schválilo vytvoření koalice své strany se STAN a spojení obou stran do voleb příští rok tak nic nebrání. Piráti a Starostové nyní budou vyjednávat o volebním programu a složení kandidátek. Obě strany v průzkumech v posledních týdnech rostou, jejich sečtené preference se pohybují kolem dvaceti procent. V české politice se rodí i druhá koalice, tentokrát pravicová – spojovat…

I_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte