Po dlouhé době jsou tu důvody k optimismu. Šíření covid-19 v Česku zpomaluje rychleji, než předpovídaly počítačové modely. Mezinárodní konsorcium, jehož součástí je farmaceutický gigant Pfizer, oznámilo, že jejich připravovaná vakcína chrání proti koronaviru s devadesátiprocentní účinností, což by byl skvělý výsledek. A v Česku brzy začne platit protiepidemický systém PES, který představuje zajímavý pokus mít v boji s epidemií nějaký plán.

V polovině týdne se otevřou první a druhé třídy; je to krok, který nelze dlouho odkládat – děti se tu učí číst a psát, což se bez kontaktu s učitelem neobejde. A pokud se křivky budou vyvíjet dobře, pak by „pes“ mohl od 23. listopadu povolit další částečné otevření škol nebo zkrácení nočního zákazu vycházení. Tím však dobré zprávy pro tuto chvíli končí.

Česko stále patří k nejpostiženějším zemím. Přes částečně příznivý trend tu na počet obyvatel minulý týden pořád přibývalo více případů covidu než v USA nebo v Rusku, tedy v zemích, u nichž se teď nejčastěji skloňuje slovo „katastrofa“. Počet mrtvých v Česku narůstá téměř nejrychleji na světě. Protiepidemická opatření zafungovala, není ale znám žádný důvod, proč by se epidemie neměla po jejich případném rychlém rozvolnění znovu začít dramaticky šířit; k promoření máme daleko, zimní období teprve začíná a kterákoli z vakcín se k nám pravděpodobně nedostane dříve než v únoru.

V následujících týdnech tak nelze jen slepě spoléhat na „psa“, jehož úsměv v doprovodném piktogramu znamená…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte