Jan Bartoš
Jsem dítě metalu. (Jan Bartoš) • Autor: Matěj Stránský

Tím víc se mi znechucoval, čím déle jsem jej cvičil… Rozhodl jsem se tedy, že tu zrůdu hráti nebudu,“ zaznamenal si v knižních vzpomínkách skladatel Vítězslav Novák (1870–1949) roztrpčení ze svého absolventského Klavírního koncertu e moll. Oblíbený student Antonína Dvořáka ho složil v roce 1895, ale k prvnímu provedení svolil až v roce 1915. Vadilo mu, že se nechal strhnout Dvořákovým požadavkem na národní hudbu a nenásledoval plně svůj instinkt, který ho táhl k moderní inspiraci Ferencem Lisztem.

Polozapomenuté a pohaněné dílo se nyní – ještě s dalšími Novákovými skladbami – objevuje na nahrávce klavíristy Jana Bartoše. Album natočil společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a s českým dirigentem s mezinárodním renomé Jakubem Hrůšou. A pokud sám Novák mluvil o „zrůdě“, pak dnešní kritici jsou zcela jiného názoru. Deska sklízí nadšené recenze u nás i v zahraničí. Přední prodejce klasické hudby Europadisc jej vyhlásil deskou týdne a stejného ocenění se dočkala od deníku The Guardian.

Není to zdaleka poprvé, kdy Bartoš zažívá pozornost za hranicemi. Již před lety o něm italský list Il Roma napsal, že je jedním z nejlepších evropských hráčů, a jeho předcházející alba budila obdiv v Evropě i ve Spojených státech. BBC Music Magazine o jeho beethovenovském dvojalbu napsal, že je „na něm vše mimořádné“. Americký server NPR zase jeho loňské nastudování Janáčkových klavírních skladeb zařadil mezi desítku alb, jež posluchačům otevírají dveře do nového…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1526

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte