Bylo mlhavé povolební ráno, autor tohoto textu seděl v téměř úplně prázdné redakci a moudře vysvětloval kolegyni, proč je Donald Trump geniální a neporazitelný. Předchozí noc měla zvláštní pach minulosti. Obvyklé sčítání rychle přidělilo prezidentovi výhru v několika kultovních státech, jako jsou Florida nebo Ohio. Zprávy o desetiprocentním náskoku Joea Bidena, jež ještě před pár dny naměřily některé průzkumy, se nepotvrdily. Listopad za okny sliboval tak nanejvýš příchod prosince a komentátoři se v mediální debatě právě víceméně shodli, že tuhle zatáčku demokratický kandidát nevybere. Pravda, k sečtení zůstávala spousta korespondenčních hlasů. Ty by ale musely jít naprosto disproporčně v Bidenův prospěch. „Ale vždyť jsme přece přesně tohle psali. Že to tak bude,“ protestovala způsobně kolegyně. „Jenže se to nepotvrdilo. Prostě se ukazuje, že to nejde,“ uzavřel diskusi autor a šel si uvařit šesté kafe.

Ve sváru emocí a racionálního rozumu tahá myšlení za kratší provaz až příliš často. Opravdu jsme všechno psali. Že souboj bude těsný. Že výsledky nebudou přehledné, protože obrovské množství voličů letos raději odešle svůj hlas poštou a demokraté mezi nimi budou tvořit drtivou většinu. Že už před dvěma lety republikáni v kongresových volbách oslavovali předčasně. Že celý fenomén už má dokonce ustálený název, říká se mu „modrý posun“ a následuje po (předčasně oslavované) „rudé vlně“. Kdyby autor dokázal důvěřovat své vlastní argumentaci, mohl si ušetřit pár kalných hodin…

I_obalka_R46_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1838

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte