Téměř surreálná scéna. Těžce ozbrojeí muži ze speciálních jednotek pročesávali ulici, a když došli před zcela zaplněné zahrádky kaváren Korb a DELIA’s, nikdo z hostů nehnul ani brvou. Seděli a dál v klidu popíjeli kávu a střik. Pochopili, až když na ně policisté křičeli z plných plic: že to není cvičení, že je to vážné a že se musí ukrýt,“ popisoval v rakouské televizi Puls 4 dění pondělního večera v historickém centru Vídně Daniel Kapp, jeden ze svědků. Jen pár stovek metrů opodál dvacetiletý příznivec tzv. Islámského státu střílel do hostů restaurací a kolemjdoucích. Než ho policie zneškodnila, stihl zabít čtyři lidi a třiadvacet jich zranit.

„V hlavách bohorovných Vídeňanů dlouho nic nesepínalo,“ vysvětloval Kapp prvotní klid posedávajících. Ani je nenapadlo, že by se dějištěm teroru mohl stát jejich domov. V sedmdesátých a osmdesátých letech na zdejší židovské cíle několikrát zaútočila palestinská komanda, džihádistické násilí ale doposud působilo vzdáleně.

Vyhaslé signály

Změnil to Kujtim F., jenž se v roce 2000 narodil severomakedonským přistěhovalcům na předměstí Vídně. Jeho proměna z trochu problémového puberťáka v nenávistného extremistu je díky dřívějšímu soudnímu procesu zdokumentovaná – a pro evropské sympatizanty IS v mnoha ohledech typická.

V šestnácti letech začal ve vídeňské čtvrti Ottakring navštěvovat mešitu, která není zapojena do oficiálních muslimských svazů a dlouhodobě ji sledují zpravodajské služby. Nelze si ji představit jako…

I_obalka_R46_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1637

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte