Ženy v EU vydělávají průměrně o čtrnáct procent méně než jejich mužští kolegové. Na každé euro, které vydělá v Evropě muž, jim připadne 86 centů. Nebo ještě jinak: ženy musí pracovat o 51 dní víc, aby si vydělaly to samé co jejich mužští kolegové za rok.

S těmito čísly v rámci pravidelného monitorování platových rozdílů přišla před víkendem Evropská komise, přičemž konstatovala, že rozdíl se během let příliš nemění. V některých zemích je systém tak odolný, že tempo dorovnání platů přesahuje i horizont několika set let.

Důvody rozdílů jsou relativně známé a také se příliš nemění. Ženy pracují ve firmách na nižších pozicích, mívají kratší úvazky, ve státech za bývalou železnou oponou zůstávají dlouho na mateřské, což jim při návratu do práce snižuje možnosti i sebevědomí a říkají si o nižší plat. A tak dále.

Podle místopředsedkyně komise zodpovědné za hodnoty Unie Věry Jourové, která srovnání zaštítila, nynější pandemie nerovnost ještě prohloubila. Ženy častěji vykonávají špatně placené práce, o které teď kvůli uzávěrám ekonomik přicházejí, častěji zůstávají doma s dětmi na distanční výuce a bez výdělku, častěji bývají v první linii.

Komise by s tím ráda něco udělala, a hodlá proto v dohledné době přijít s několika iniciativami tímto směrem, například navrhnout závazná opatření, která by zajistila větší transparentnost v odměňování. Tady ale do Bruselu vzkažme, že jakkoli je to sympatické, méně je někdy více. Platy žen a mužů, které odrážejí i kulturní a…

I_obalka_R46_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte