35C_foto archiv
Pak nás vytáhli na zem a bili. (Anton, který zastavil vedle vozu Dzmitryho Ukrajincava)

Dzmitry Ukrajincav (20) a Darja Babenka (23) se ještě donedávna neznali. A rozhodně by je ani ve snu nenapadlo, že se jednou potkají v jiné zemi a při tak podivné příležitosti. Cesty dvou běloruských vysokoškoláků se protnuly na podzim roku 2020 v české nemocnici – stalo se tak poté, co oba na začátku srpna vhodili na různých místech Běloruska svůj hlas prezidentské kandidátce opozice Svjatlaně Cichanouské. V následných brutálně potlačovaných protestech proti zmanipulovaným volbám byli oba vážně zranění – a měli štěstí. „Čeští lékaři mi zachránili život,“ říká Dzmitry Ukrajincav.

On i Darja Babenka se během září dostali mezi necelých pět desítek Bělorusů, které česká vláda zařadila do zdravotně-humanitárního programu Medevac. Než opustili svou zemi, byly detaily akce v Praze drženy pod pokličkou; hrozilo, že její účastníci můžou skončit v jednom ze žalářů Aljaksandra Lukašenky, který masivně pronásleduje zraněné protestující. Teď mohou z bezpečí dát nahlédnout do příběhu, který staví Česko do pozice, v níž ho Evropa v poslední době není zvyklá vídat. Tedy země, která místo mudrování dokáže i pomoct.

Nehýbejte se

Záchrana zraněných Bělorusů připomínala tak trochu špionážní operaci. Špičky pražského ministerstva vnitra, které pomoc koordinovalo, původně zvažovaly jejich převoz vládním speciálem. Jenže hrozilo, že mu Lukašenkovy úřady nedají povolení přistát, a navíc by se jim mohl dostat do rukou seznam převážených: část by jich mohly pozatýkat a to představovalo…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2059

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte