sebek

Plán pro řešení hromadného neštěstí (mass casualty) se spustí ve skokově zahlceném systému poskytování zdravotní péče v daném místě. Je to moment, kdy končí diskuse. Na scénu vstupuje jediná osoba s absolutistickou kompetencí rozhodovat. Ostatní se ujmou dopředu nacvičených rolí a stroj se bez emocí rozjede. Tiše, přesně a věcně. Cílem je zvládnout co nejlépe a co nejvíce pacientů v co nejkratším čase. Stabilizovat je a připravit na další fázi, kdy už zahlcení systému povolí a začne se vracet k normálu. Autokracie lídra je pouze momentální. Končí v době, kdy se incident zpětně do detailu prověřuje. Celý tým se učí z chyb, aby byl příští zásah lepší. Ale teprve až v rámci debrífinku mohou povstat konstruktivně kritické hlasy.

Věřím, že těm z vás, kteří máte v dobrém slova smyslu bujnou fantazii, nyní naskočily paralely. Já se ve svém sloupku tentokrát prostě nemohu nevyjádřit i k prevenci koronavirové rány. Ne proto, abych se zařadil mezi další hlasy. Raději bych spíše apeloval na jejich utišení a společné přiložení ruky k dílu. Myslím, že pro to teď právě nastal nevyšší čas. Můžeme si vybrat. Budeme ještě aspoň trochu preventivní, ale to musí všichni společně a táhnout za jeden konec. Anebo budeme řešit až následky, kdy těch konců a provazů bude více. Vždycky máme volbu. Měl bych jednoduchý plán. Přetíženým ARO/JIP intenzivistům přispěchají na pomoc nejprve lékaři dalších specializací. Chirurg na home officu je vážně kravina. Pak studenti medicíny, kterým budeme…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte