57A_stransky
Bylo to jako z jiného světa. (Obchodní dům Máj na Národní třídě) • Autor: Matěj Stránský

Je, dejme tomu, rok 2025. Obchodní dům Máj v Praze na Národní třídě vypadá jinak než dnes. Na jeho střešní terase přibyla čtyřpatrová skleněná nástavba. A uvnitř už není někdejší obchodní dům, kde mělo každé patro svůj sortiment a když zákazník potřeboval domácí potřeby, vyjel eskalátorem do jedničky a za obuví do trojky. Teď to tu funguje podobně jako v každém jiném nákupním centru. Chodba, podél ní malé obchodní jednotky, food court s restauracemi a ve vyšších patrech kanceláře. Tak nějak je zařízena většina obchodních a administrativních budov dneška. Spěchající kolemjdoucí si tak asi ani ničeho nevšimne. Ale možná by měl. Znamená to totiž, že se tu razantně přestavěla státem chráněná kulturní památka.

Teď, v roce 2020, je příběh na začátku. „Budova už neodpovídá dnešním trendům,“ říká Václav Klán mladší, spolumajitel firmy Amádeus Real, která Máj vlastní a plánuje jeho přestavbu. Jako ukázku současných trendů jmenuje třeba hned sousední Quadrio i nedaleké Palladium. Vznikne tu Shopping gallery Národní podobná těmto a mnoha dalším nákupním galeriím. Byly ale doby, kdy Máj nebyl tuctový „nákupák“. Byla to avantgardní stavba, kterou publikovaly zahraniční časopisy a přinesla do Česka „nejprogresivnější směry tehdejší západní architektury“ – jak se píše v jeho návrhu na památkovou ochranu.

Proto byl také Máj zapsán na seznam památek. Jenže to není Karlštejn, kde by přestavba podle trendů asi prošla stěží. Poválečná architektura se ale posuzuje méně přísně a akceptují…

I_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1260

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte