Říká se, že úroveň politiků se měří podle toho, jak daleko se umí dívat dopředu. Ostatně tím by se měli lišit od svých voličů. Pokud běžní lidé řeší především aktuální starosti (a nikdo by jim to neměl mít za zlé), politici mají umět zvednout hlavu a vidět problémy, které se teprve blíží a mohou mít jednou vážné důsledky. Česká politika však ztrácí schopnost podle téhle zásady fungovat.

Jaký slib?

Minulý týden vyšlo najevo, že Česká republika nesplní závazek vůči NATO a slib, který dal Andrej Babiš v Bílém domě prezidentovi Donaldu Trumpovi. Ministryně financí Alena Schillerová totiž oznámila, že v roce 2024 Česko nedá na obranu země dvě procenta HDP. Ministr obrany Lubomír Metnar zareagoval se svou obvyklou opatrností – rozpočet se bude zvyšovat a to je dobrá zpráva. Samozřejmě že trochu je, pokud jde o armádu, Česko patřilo v poslední dekádě mezi čtvrtinu nejšetrnějších zemí Aliance. V době, kdy si i laik uvědomuje prudký nárůst bezpečnostních rizik, jako jsou zvýšená agresivita Ruska a Číny, je šetření na výdajích na obranu riskantním počínáním.

Z vládních čísel vyplývá, že armáda bude do konce roku 2024 krácena o výdaje ve výši 50–80 miliard korun. Co si pod tím představit? NATO je kolektivní obrana a každá země buduje svou armádu tak, aby měla v Alianci strategický smysl. Čeští generálové řeknou, že naše armáda zvládá dobře chemickou obranu, má vojáky schopné rychlých přesunů a improvizace a tradici obrněných jednotek. To se při aliančních debatách promění…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte