Astronomové oznámili, že odhalili v atmosféře Venuše plyn fosfan. A to v koncentraci, pro niž podle dosavadních znalostí existuje jenom jediné vysvětlení – přítomnost mikrobů. Objev mimozemského života v mračnech této planety zatím nikdo neohlašuje, nicméně stejně tak není vyloučené, že nakonec jeho jistou formu nalezneme na planetě, která je nám nejblíž, a přitom je poměrně nepravděpodobným místem. Podmínky na Venuši jsou mnohem extrémnější než cokoli z toho, co známe ze Země.

Tým kolem britské astronomky Jane Greaves z Univerzity v Cardiffu odhalil s pomocí teleskopů na Havaji a v Chile molekuly plynu zhruba 50 kilometrů nad povrchem. Fosfan mohl vzniknout i geologickou činností nebo elektrickými výboji, ale to by vědci museli odhalit zhruba tisíckrát nižší koncentraci. Objev odpovídá množství, které produkují pozemští mikrobi v podvodních usazeninách či vnitřnostech zvířat, obecně v místech chudých na kyslík. Mikrobiální život by přitom na Venuši čelil velmi složitým podmínkám. Kdysi pohostinná planeta s tekutou vodou je kvůli skleníkovému efektu rozpálená až na 450 stupňů Celsia; nad povrchem může být sice nižší teplota, nicméně oblaka z 90 procent tvoří kyselina sírová.

Co ale odhalení přinese skoro určitě, je návrat badatelského zájmu o Venuši.

Tweetni to

Podle některých vědců je proto pravděpodobnější, že fosfan může ve vesmíru vznikat ještě jiným, nám doposud neznámým způsobem, a jeho přítomnost tedy není indikátorem života. Jiní…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1270

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte