Amerika zažívá velký experiment, trvá už dobře čtvrt tisíciletí a výsledek stále není známý. I když se dlouho zdálo, že se vlastně původní hypotéza potvrdila.

Experiment se samozřejmě týká způsobu vládnutí. Výchozí otázka zněla: Jsou si lidé schopni vládnout sami? Obejdou se bez údajně nadpřirozenou silou pomazaného nebo nadaného vládce? Mohou se místo toho spolehnout na vlastní kolektivní inteligenci? Dokážou se ukázněně opřít o racionální myšlení a podřídit vlastní temné instinkty předem dohodnutým pravidlům hry? Porazí tak pudy, předsudky, strachy a jiná strašidla, jež nepřetržitě probublávají lidskou duší?

Celá existence americké republiky je v tomto smyslu jedním velkým průzkumem bojem. Výsledek visel párkrát na vlásku a kritici jistě namítnou, že všechno je to spíše teorie než praxe, protože záměr se nikdy netýkal úplně všech obyvatel. Právě spění k ideálu je hnacím motorem celého příběhu. Amerika je dynamická společnost ve stadiu vzniku. Vždycky byla a nejspíš taky bude.

Samotný experiment s lidskou racionalitou to má ale v tuto chvíli pořádně nahnuté.  Spojené státy se řítí do patové situace, kdy jedna nebo možná obě strany rozpolcené společnosti odmítnou za pár týdnů výsledek voleb, tedy základní demokratické instituce. Ameriku nejspíš čekají dlouhé týdny soudních tahanic, politických přestřelek, pouličních demonstrací a střetů, jež nemusí být pouze názorové. Atmosféra by se dala krájet již nyní, a to do hlasování chybí ještě šest týdnů.

Letošní volby…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1582

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte