32_dukovany_CTK
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš • Autor: ČTK

Český elektrárenský gigant řeší problém s únikem informací. Ze společnosti ČEZ musel podle informací Respektu letos v létě odejít jeden ze zaměstnanců kvůli podezření, že vynáší podrobnosti o připravovaném jaderném tendru na rozšíření elektrárny Dukovany. Tři nezávislé zdroje Respektu potvrdily, že je předával zástupci ruské společnosti Rosatom, která má o zakázku eminentní zájem.

Schůzky i telefony

S ruským manažerem se dnes už bývalý zaměstnanec polostátního gigantu scházel osobně a udržoval s ním také telefonický kontakt. Oba se měli znát z minulosti. Firma byla o nestandardních kontaktech svého člověka se zástupcem Rosatomu informována v květnu poté, co jeho aktivity monitorovaly zdejší bezpečnostní složky. Jejich součástí bylo, že muž Rosatomu předával informace o průběhu zakázky, které pro něj mohly představovat konkurenční výhodu vůči dalším uchazečům. Jaké konkrétně, to zdroje Respektu neuvádějí.

ČEZ věc vyhodnotil jako zásadní problém: jeden z představitelů vedení měl svému podřízenému sdělit, že vzhledem k jeho počínání již pro něj ve společnosti není místo. Muž ve firmě pracoval delší dobu, a to na úseku, který měl na starosti právě otázky související s jaderným tendrem. Z ČEZ odešel krátce po zmíněném pohovoru, a to po vzájemné dohodě.

„Nemůžeme se vyjadřovat k bezpečnostním otázkám,“ komentoval pro Respekt incident mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Nevyloučil ale, že firma se s jedním ze svých zaměstnanců skutečně před letními prázdninami rozloučila.

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte