55A_foto Václav Chochola © Archiv B_M Chochola
Proč zrovna já?! (1966)

55B_ foto Václav Chochola © Archiv B_M Chochola

Doktor Jánský byl klasický průměrný obyvatel normalizačního Československa. Bezvýznamný člověk žijící na bezútěšném sídlišti, který si každé ráno zacvičí podle instrukcí z rádia a vyrazí do práce odvést penzum předepsané rutiny. Dokonce i když mu nečekaně vlezou do bytu neurvalí návštěvníci z vesmíru, vpustí je slušně do bytu a nechá si od nich zpřeházet dosavadní život. Bere to jako svou další povinnost. Málokdo by zakřiknutého Jánského zahrál tak přesvědčivě, jak to dokázal Jiří Menzel ve filmu Oldřicha Lipského Srdečný pozdrav ze zeměkoule z roku 1982.

Tehdy již proslulý filmový režisér a příležitostný herec byl přitom naprostým protipólem své postavy. S celovečerním debutem Ostře sledované vlaky v roce 1968 vyhrál Oscara a stal se tak autorem jednoho z pouhých tří českých, respektive československých filmů, které na tuto metu kdy dosáhly. I po sovětské invazi jeho filmy patřily k tomu nejlepšímu, co se u nás natočilo, a další Oscar mu s Vesničkou mou střediskovou v roce 1987 jen těsně unikl. Jiří Menzel vždy nepřehlédnutelně vyčníval z řady a hrozba spadnutí do průměru pro něj byla celoživotní noční můrou.

Když předminulou sobotu ve dvaaosmdesáti letech zemřel, řada nekrologů ovšem nemohla pominout jiný rozměr jeho nepopiratelné geniality. Totiž schopnost přizpůsobit se vnějším vlivům, která měla k Jánského strategii vlastně blízko. Jako by i samotný Menzel musel spolu se svou filmovou postavou…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1705

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte