Běloruské protesty proti zfalšovanému vítězství prezidenta Lukašenky ve volbách vstoupily do druhého měsíce. Počty lidí, kteří demonstrují v ulicích, se nesnižují. Tamní veřejnost naopak přichází každý týden s novými způsoby pokojného – zpravidla pouličního – protestu. Vládní moc v uplynulém týdnu znovu přistoupila k tvrdému postupu, podobnému násilí, které panovalo v prvním povolebním týdnu. Na ulice především hlavního města se tak vrátilo hromadné zatýkání. S tím rozdílem, že lidi tlučou a do antonů zavírají maskovaní a neoznačení policisté.

Minulou středu policie zatkla i posledního lídra současné opozice, právníka Maksima Znaka. S výjimkou nobelistky Svjatlany Aleksijevič, v jejímž bytě se na obranu před vpádem policie usídlili unijní diplomaté v Minsku, včetně českého velvyslance, je tak kompletní vedení současné opozice buď za mřížemi, nebo v zahraničí.

Většina zatčení v minulém týdnu měla formu únosu. Jednu z hlavních opozičních tváří, hudebnici Maryju Kalesnikavu, odvezla bílá dodávka a tři dny byla nezvěstná. Poté vyšlo najevo, že se ji tajná služba snažila spolu se dvěma spolupracovníky vyvézt za ukrajinské hranice. U obou mužů se jim to podařilo, Kalesnikava však roztrhla svůj pas a hranice odmítla překročit. Je proto nyní v běloruském vězení.

Pozorovatelé spekulují o tom, že Aljaksandr Lukašenka uzavřel se svými ruskými ochránci dohodu o postupném opuštění své pozice. Ve vzácných veřejných vyjádřeních se nechal slyšet, že se moci „zuby nehty nedrží“ a…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte