Když ministr vnitra Jan Hamáček převzal v únoru 2018 pozici předsedy sociální demokracie, nastalo napjaté očekávání. Jeden z politických pilířů polistopadového Česka dostal do svého čela muže, který měl  solidní pověst, jako lídr se ale nikdy výrazně neprojevoval. Čekalo se, jakým směrem stranu povede. Po minulém týdnu víme víc.

Blížící se krajské volby mohou být pro ČSSD okamžikem kruté pravdy. Strana, která před deseti lety držela všechny hejtmany, dnes naopak čelí hrozbě vypadnutí z krajských zastupitelstev. Hamáček se tomu rozhodl v Ústeckém kraji čelit svérázným způsobem. Odmítl tamní kandidátku a nechal sestavit novou, na kterou se dostal i značně problematický Petr Benda. Tento poslanecký asistent a sponzor bývalého předsedy Jiřího Paroubka bývá spojován  se severočeským podsvětím, především obchodem s prostitucí. Po Paroubkově rezignaci ze strany odešel a opakovaně kandidoval proti ní. Kromě jiného také za neonacistickou Dělnickou stranu sociální spravedlnosti.

Napřed nebylo jasné, proč se Hamáček do dobrodružství s Bendou pouští, zvlášť v čase, kdy jeho strana hraje o přežití a Benda bývá spojován spíš s jejím úpadkem. Minulý týden se záhada vyjasnila. Novináři Českého rozhlasu zjistili, že ve stejném čase, kdy se dostal na krajskou kandidátku, věnoval Benda sociální demokracii milion korun.

Lze pochopit, že zchudlá strana bohatých ambicí peníze potřebuje, zvlášť když její soupeř, Babišovo ANO, jich má díky svému předsedovi nepočítaně. A za milion se…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2342

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte