Američtí odpůrci Donalda Trumpa za sebou mají prosluněné léto. Samozřejmě, Spojené státy se během letních měsíců potýkaly s koronavirovou pandemií a v ulicích amerických měst protestovaly statisíce lidí proti rasismu, průzkumy veřejného mínění ale nabízely voličům demokratů důvod k optimismu. Jejich prezidentský kandidát Joe Biden si před stávajícím nájemníkem Bílého domu udržoval výrazný náskok. Komentátoři připomínali, že za posledních padesát let nebyl ještě nikdy obhajující prezident v tak komplikované situaci. Biden vedl v rozhodujících státech i na amerických předměstích. Donald Trump a jeho vláda působili jako hořící budova, jež se každým okamžikem zhroutí. Byly to pro opozici nadějné časy, nyní jsou ale u konce.

Američané se tento týden vracejí z dovolených a to je okamžik, kdy se rozjíždí závěrečná, horká část kampaně. Do voleb chybějí dva měsíce. Oba kandidáti právě absolvovali nominační sjezdy svých stran a pokusili se na nich voličům představit konzistentní příběhy, kvůli nimž by jim měli dát první listopadové úterý svůj hlas. Na obou stranách se jedná o temné vize osudového boje o samotnou další existenci amerického demokratického experimentu či amerického způsobu života. Společný jmenovatel neexistuje, obě strany mají pocit, že vítězství té druhé je zkrátka nepředstavitelné. A demokraté, navzdory průzkumům veřejného mínění, jsou vlastně ve složitější pozici než obhajující prezident.

Divoké vize

Donald Trump je v…

I_obalka_R36_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1758

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte