Belarus opposition calls for nationwide strike
Vy o nás nestojíte, prezidente? (Stávkující pracovníci minského podniku MTZ) • Autor: TATIANA ZENKOVICH

Na začátku minulého týdne se zdálo, že dějiny v Bělorusku kráčí jasným směrem. Minsk měl za sebou čtvrtmilionovou pokojnou demonstraci, kterou policie neměla odvahu ani schopnost tvrdě rozehnat. Na stranu protestujících se přidávaly veřejně známé osobnosti i několik členů režimní elity. Stávky ve státních fabrikách se rychle šířily a stále ještě vládce země Aljaksandr Lukašenka zažíval krutá ponížení – pracovníci jedné z velkých továren, dosud opora jeho režimu, ho pískáním a pokřikem vyhnali k prezidentské helikoptéře, kterou odletěl. Uběhlo osm dní od zfalšovaných voleb a následných brutálně potlačených protestů a revoluce byla v plném běhu.

Na konci týdne ty samé dějiny přešlapovaly na místě. Lukašenka byl stále u moci a jeho pozice se neotřásala. Státní represe se znovu pomalu rozjížděla. Už ne tak viditelně jako v případě masového pouličního násilí. Policie se začala zaměřovat na méně známé, ale důležité opozičníky a na organizátory stávek – buď je zastrašovala, nebo rovnou mizeli neznámo kam. Často zmiňovaná obava, že Lukašenkovi pomůže vojenskou silou Rusko, se nenaplnila. Nebylo to nutné, ruská podpora svému spojenci a přítomnost v Bělorusku má jinou a méně nápadnou podobu. Když vstoupili do stávky zaměstnanci státní televize, rychle je nahradili letadlem dopravení ruští pracovníci.

Výdrž stávkujících v továrnách a protestujících v ulicích nepolevovala. V běloruských nezávislých médiích a na sociálních sítích kolovaly další a další výpovědi lidí, kteří byli…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte