Nic není černobílé, koronakrize může být příležitostí, brazilský prezident Jair Bolsonaro se v některých ohledech může vyjevit v nečekaně příznivém světle. Mimo svůj okruh brazilských stoupenců se tento muž velké oblibě netěší, z mezinárodního hlediska už jenom proto, že je hrdým ničitelem amazonského pralesa, příslušníci všemožných menšin mu zase stěží mohou přijít na jméno kvůli primitivním urážkám a výpadům na svou adresu. To ale neznamená, že Bolsonaro nedělá něco dobře. O nejzranitelnější – nejchudší – část brazilské populace se během pandemie stará způsobem, který stojí za pozornost.

Pozornost světa zaujal průběh epidemie v Brazílii vysokým počtem obětí způsobeným mimo jiné bagatelizováním choroby covid-19 právě ze strany prezidenta. Jeho vláda však zároveň hned na počátku zdravotní katastrofy učinila bezprecedentní krok. Nejchudší Brazilci začali od dubna dostávat plošně 115 dolarů měsíčně, svobodné matky dvojnásobek. Program se obešel bez velkých cirátů a týkal se i těch, kteří „neměli v pořádku papíry“, tedy pracovali v šedé ekonomice bez příslušných dohod.

To ovšem v Brazílii představuje významnou část populace a neformální ekonomika ve všech možných podobách drží nad vodou fungování celých chudinských čtvrtí. Nejchudší ženy například často pracují jako služky v domácnostech střední a vyšší třídy. Některé mají legální kontrakt se všemi náležitostmi, spousta z nich ale nemá nic a o jakýkoli příjem může přijít prakticky ze dne…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte