60_film tydne_foto HULU
Palm Springs

DĚLNÍCI KULTURY

Cenu Jindřicha Chalupeckého letos nikdo nevyhraje. Ví se to už pět měsíců před očekávaným vyhlášením vítěze tradičního klání pro výtvarné umělce do 35 let, protože finalisté se rozhodli poprvé v jednatřicetileté historii ceny nesoutěžit. Podle svého kolektivního vyjádření zaslaného médiím se chtějí zbavit vysokého tlaku okolí a doufají, že když se bez stresu ze soutěžení soustředí jen na říjnovou prezentaci v ostravské galerii PLATO, odrazí se to nejen na kvalitě uměleckých děl, ale i na diváckém zážitku.

„Umělecká díla vystavená v kontextu soutěže vedou diváky k vzájemnému porovnávání, což ubírá možnosti výstavu naplno zažít. Pokud by se CJCH zbavila tohoto limitujícího rámce, naplňovala by pak i více například etický kodex Feministické umělecké instituce, pod kterým je CJCH podepsána,“ píše se v prohlášení deseti finalistů, se kterým vedení Společnosti Jindřicha Chalupeckého souhlasí, dokonce je za něj rádo.

Aby ne. Že se v „chalupářích“ přestane soutěžit, to se šušká už pět let, co cenu řídí Karina Kottová. Ta dávala hned od svého příchodu najevo, že jí soutěžní formát nevyhovuje – a že by měl mít původně komorní podnik, jehož posláním bylo vybrat to nejlepší z mladé generace a na výstavě nových prací pak zvolit umělce roku, jiné cíle. Z Chalupeckého ceny se tak pod jejím vedením postupně stala vlivová instituce s dobrým finančním zajištěním, jejíž ambice byly teď vidět i v konkurzu na nové vedení Národní galerie: Kottová se do…

I_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte